Magyar Katolikus Lexikon > T > törvénylátó zsinat

törvénylátó zsinat, synodalis bíróság: Könyves Kálmán kir. (ur. 1095–1116) a törvénykezés átszervezésekor 1110 k. a kir. ítélőszékek tehermentesítésére közéjük és a vm. ítélőszékek közé másodfokú törvénykezési fórumként létrehozta az egyhm. ~ot. Elnöke, a mpp. évente 2x kötelezően összehívta az egyhm. főesp-eit, ispánjait és más főtisztviselőit. A ~ ítélkezett egyháziak és világiak közötti perekben és azok pereiben (pl. apátok, ispánok, vm. bírák, udvari papok, főemberek, nagybirtokosok), akik az alacsonyabb rangú vm. bíróság elé nem voltak idézhetők. A ~ szerepét a 13. sz. közepéig meg tudta őrizni. T.E.

Hermann 1973:55.